אוסטרליה הדרומית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
אוסטרליה הדרומית (מדינה)
State of South Australia
Adelaide parliament house.JPG
מדינה / טריטוריה אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה
מדינה אוסטרליה הדרומית
מושל היוו ואן לה
בירת המדינה אדלייד
שפה רשמית אנגלית
שטח 1,043,514 קמ"ר
גובה 1,435 (הר וודרוף) מטרים
תאריך ייסוד 1834
אוכלוסייה
 ‑ במדינה
 ‑ צפיפות

1,644,642‏  (נכון ל-2010)
1.67 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC +9:30
www.sa.gov.au

לחצו כדי להקטין חזרה

אינדונזיהפפואה גינאה החדשהאוסטרליה המערביתהטריטוריה הצפוניתאוסטרליה הדרומיתטריטוריית הבירה האוסטרליתטריטוריית מפרץ ג'רביסטסמניהויקטוריהקווינסלנדניו סאות' ויילסSouth Australia in Australia.svg
אודות התמונה
מפת כבישי אוסטרליה הדרומית
הצייר הבריטי צ'ארלס היל תיאר בציורו את מעמד הכרזת אוסטרליה הדרומית כפרובינציה עצמאית של הממלכה המאוחדת, נערכה ב-28 בדצמבר 1836. היצירה מוצגת במוזיאון לאמנות של אוסטרליה הדרומית (AGSA)

אוסטרליה הדרומיתאנגלית: South Australia) היא מדינה בדרום מרכזה של אוסטרליה, הגובלת באוקיינוס הדרומי. בירת המדינה היא אדלייד. המדינה הפכה לפרובינציה בריטית בשנת 1836 ולמדינה ממדינות אוסטרליה בשנת 1901. במדינה מתגוררים כ- 1.62 מיליון תושבים (2009).

המדינה מכונה "מדינת הפסטיבלים" (Festival State) או "מדינת היין". רוב התושבים מתגוררים בעמק הפורה של נהר מארי.

היסטוריה[edit | edit source]

אוסטרליה הדרומית התגלתה (על ידי מגלים אירופאים) בשנת 1627, כאשר ספינה הולנדית בשם Gulden Zeepaert עברה בקרבת החוף. רב החובל של הספינה, פרנסואה ת'יג'סן קרא לארץ שאת חופה גילה - "ארץ פיטר ניוטס" ("Pieter Nuyts Land"). החוף מופה על ידי מת'יו פלינדרס וניקולס בודין בשנת 1802. בשנת 1831 נוסדה מושבת אוסטרליה הדרומית על ידי חברת אוסטרליה הדרומית, אשר מכרה אדמות למתיישבים. בכך שונה הייתה המושבה ממושבות אחרות באוסטרליה - אשר היו מושבות עונשין. אוסטרליה הדרומית הייתה למעשה "פרובינציה" של בריטניה ולא "מושבה", אף שכונתה בפי כל "מושבה".

גאוגרפיה[edit | edit source]

מרבית שטחיה של אוסטרליה הדרומית צחיחים או צחיחים למחצה. רכס ההרים העיקרי הוא רכס פלינדרס המהווה פארק לאומי (הפארק הלאומי רכס פלינדרס שאורכו 800 ק"מ והוא משתרע בין כף ג'רביס לאגם טורנס).

אוסטרליה הדרומית גובלת בכל מדינות אוסטרליה והטריטוריות המצוייות ביבשת אוסטרליה (למעט טריטוריית הבירה האוסטרלית).

כלכלה[edit | edit source]

כלכלת אוסטרליה הדרומית מהווה 15% מהתל"ג של אוסטרליה, ורכיב משמעותי בכושר הייצור והייצוא של אוסטרליה. כל שנה מייצאים מאוסטרליה הדרומית סחורות בשווי של מעל 10 מיליארד דולרים אוסטרלים. התוצר המדינתי הגולמי של אוסטרליה הדרומית הוא 48.9 מיליארד דולרים אוסטרליים, והתוצר המדינתי לנפש, נכון לשנת 2004, הוא $32,996.

כלכלת אוסטרליה הדרומית מתבססת על החלוקה הבאה:

  • שירותים - 66.7%
  • תעשייה - 14.2%
  • חקלאות ייעור ודייג - 4.5%
  • כרייה - 2.2%
  • אחר- 10.7%

ממשל[edit | edit source]

אוסטרליה הדרומית היא מונרכיה חוקתית, כאשר בראש המדינה עומדת מלכת אוסטרליה. למדינה שני בתי מחוקקים - האספה המחוקקת של אוסטרליה הדרומית (בית תחתון) והמועצה המחוקקת של אוסטרליה הדרומית (בית עליון).

ראש השרים של אוסטרליה הדרומית הוא מייק ראן, חבר מפלגת העבודה האוסטרלית.

כאשר הוקמה המושבה, המושל הראשון של אוסטרליה הדרומית היה ג'ון הינדמארש אשר קיבל כתב הרשאה מאת הממשלה הקיסרית של המלכה ויקטוריה, והיה חב בדיווח רק למשרד המושבות הבריטי, ובשל כך לא הייתה דמוקרטיה במושבה, והוא לבדו היה הגוף השולט, המחוקק והשופט. בשנת 1843 הוקמה מועצה על מנת לייעץ למושל. מועצה זו נקראה "המועצה המחוקקת" אשר השתתפו בה ארבעה נציגי המתיישבים אשר מונו על ידי המושל, ושלושה נציגי הממשלה הבריטית. למושל נותרו סמכויות ביצוע מוחלטות.

בשנת 1851 חוקק הפרלמנט את חוק ממשלת המושבות האוסטרליות והרשה את בחירת הנציגים של כל בית מחוקקים של כל מושבה ומושבה. בהתאם לחוק זה נבחרה ממשלה באוסטרליה הדרומית כאשר מתוך 24 חברי הממשלה 16 נבחרו בהצבעה (על ידי גברים לבנים בעלי ממון מעל רף מסוים) וה-8 הנותרים נבחרו על ידי המושל. מטרתו של הגוף הנבחר היה לנסח חוקה למדינה. הגוף הנבחר ניסח חוקה דמוקרטית, על פיה יהיו שני בתי מחוקקים, וכן נקבע שהממשלה תוקם על ידי המפלגה לה מספר הקולות הרב ביותר (או הקואליציה).

אוסטרליה הדרומית הייתה הראשונה במדינות אוסטרליה שנתנה זכות בחירה לנשים (בשנת 1894).

השכלה[edit | edit source]

אתרים בעלי חשיבות[edit | edit source]

ערים חשובות:

אזורים:

איים:

אגמים:

נהרות:

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא [[commons:Category:{{#property:P373}}|אוסטרליה הדרומית]] בוויקישיתוף


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +614 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png