אודמורטיה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
רפובליקת אודמורטיה (רפובליקה)
Удмуртия
מדינה / טריטוריה רוסיהרוסיה  רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של הוולגה
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של אורל
מושל אלכסנדר ברצ'אלוב
בירת הרפובליקה איז'בסק
שפה רשמית רוסית, אודמורטית
שטח 42,100 קמ"ר
דירוג שטח ברוסיה 57
דירוג אוכלוסייה ברוסיה 29
תאריך ייסוד 4 בנובמבר 1920
אוכלוסייה
 ‑ ברפובליקה
 ‑ צפיפות

1,522,000‏  (נכון ל-2010)
36.2 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC +4
www.udmurt.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

איראןטורקמניסטןהרפובליקה העממית של סיןקזחסטןאוזבקיסטןמונגוליהיפןקוריאה הצפוניתהרפובליקה העממית של סיןנורווגיהדנמרקגרמניהשוודיהארצות הבריתפינלנדקירגיזסטןגאורגיהטורקיהארמניהאזרבייג'ןאוקראינהפוליןליטאלטביהאסטוניהבלארוסנורווגיהמחוז סחליןמחוז קמצ'טקההמחוז היהודי האוטונומימחוז פרימוריהמחוז חברובסקטובה (רפובליקה)חקסיהמחוז קמרובואלטאי (רפובליקה)מחוז אלטאימחוז נובוסיבירסקמחוז אומסקמחוז טיומןמחוז טומסקבוריאטיהמחוז עבר הבאיקלמחוז אמורמחוז מגדןהמחוז האוטונומי צ'וקוטקהמחוז אירקוטסקרפובליקת סאחה-יקוטיהמחוז קרסנויארסקהמחוז האוטונומי של ימלו-ננץהמחוז האוטונומי חנטי ומנסי (יוגרה)מחוז סברדלובסקמחוז צ'ליאבינסקמחוז קורגןמחוז אורנבורגהמחוז האוטונומי של הניינץרפובליקת קומיבשקורטוסטןמחוז פרםמחוז וולוגדהקרליה (רפובליקה)מחוז מורמנסקמחוז ארכנגלסקמחוז קלינינגרדסנקט פטרבורגמחוז לנינגרדטטרסטןאודמורטיהמחוז קירובמחוז קוסטרומהמחוז סמרהמחוז פסקובמחוז טברמחוז נובגורודמחוז ירוסלבלמחוז סמולנסקמוסקבהמחוז מוסקבהמחוז ולדימירמחוז איוואנובומארי אלצ'ובשיהמורדוביהמחוז פנזהמחוז ניז'ני נובגורודאוליאנובסקמחוז סראטובמחוז בריאנסקמחוז קלוגהמחוז טולהמחוז ריאזאןמחוז אוריולמחוז ליפצקמחוז וורונז'מחוז בלגורודמחוז קורסקמחוז טמבובמחוז וולגוגרדמחוז רוסטובמחוז אסטרחןקלמיקיהדאגסטןאדיגיהמחוז קרסנודארקאראצ'אי-צ'רקסיהקברדינו-בלקריהמחוז סטברופולאינגושטיהצפון אוסטיה - אלניהצ'צ'ניהUdmurt in Russia.svg
אודות התמונה

רפובליקת אודמורטיה (רוסית: Республика Удмуртия, אודמורטית: Удмурт Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית הממוקמת במזרח החלק האירופאי של רוסיה. שטח הרפובליקה כ-42,100 קמ"ר, אוכלוסייתה: 1,552,800 תושבים (נכון ל-2005). בירת הרפובליקה היא איז'בסק.

היסטוריה[edit | edit source]

חבל אודמורטיה היה חלק מהנסיכויות הטטריות אשר התקיימו באזור, עד שנכבש ב־1554 על ידי איוואן האיום, נסיך מוסקבה. אודמורטים, שלא הייתה להם מדינה משלהם לא התנגדו בצורה פעילה לשלטון החדש. בתקופת האימפריה הרוסית האזור היה חלק של גוברניה שמרכזה בעיר ויאטקה.

ב־1918 כל הרפובליקות בין אורל וולגה התאחדו למדינת אידל-אורל, שהכריזה על עצמאותה מרוסיה. בשנת 1919 הכוחות הקומוניסטיים כבשו את המדינה הצעירה, חילקו אותה לרפובליקות והפכו את אודמורטיה ל"מחוז האוטונומי הווטי" (רוסית: Вотская автономная область). ב-1932 שם החבל שונה לאודמורטיה, וב-1934 החבל נהפך לרפובליקה אוטונומית בפדרציה הרוסית הסובייטית.

ב־1991 השלטונות הגדירו אותה כרפובליקה.

גאוגרפיה[edit | edit source]

בין שאר הסובייקטים בפדרציה היא במקום ה־57 בשטחה. היא גובלת מצפון ובמערב במחוז קירוב, מדרום ברפובליקת טטרסטן, ובשקיריה, וממזרח במחוז פרם.

הנהרות החשובים של הרפובליקה הן קאמה, ויאטקה ואיז'. קמה וויאטקה מתחילות באודמורטיה בגבעות שבצפון הרפובליקה, אך רוב מסלולן עובר מחוץ לגבולות הרפובליקה.

דמוגרפיה[edit | edit source]

האוכלוסייה מורכבת מרוסים, המהווים 60.1% מהאוכלוסייה, אודמורטים המהווים 29.3% מהאוכלוסייה, וטטרים המהווים 6.9% מהאוכלוסייה, ועמים נוספים, שהגדולים בהם הם מארי ואוקראינים, המהווים 3.7% מהאוכלוסייה.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +296 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png