אדמירל צי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
סמל הדרגה של אדמירל הצי

אדמירל ציאנגלית: Fleet Admiral) היא הדרגה הבכירה ביותר בצי האמריקני. הדרגה מקבילה לפילדמרשל בצבא היבשה של צבאות אחרים, או גנרל הצבא בצבא ארצות הברית וניתנת רק בזמן מלחמה. דרגת אדמירל צי מומלצת ומאושרת על ידי הקונגרס של ארצות הברית. סמל הדרגה עוצב ב-1944 וכולל חמישה כוכבים מעוצבים בצורת מחומש שווה-צלעות שקצוותיהם נוגעים זה בזה. על כן הדרגה נקראת בלשון פחות רשמית אדמירל חמישה כוכבים.

בצי האמריקני התקיימה דרגת אדמירל חיל הים (Admiral of the Navy) שבה החזיק רק ג'ורג' דיואי החל מ-1899, כהערכה על ניצחונו המוחץ בקרב מפרץ מנילה ב-1898. אולם עם מותו של דיואי ב-1917 הדרגה לא הוענקה יותר ובעצם התפוגגה. בהחלטת הקונגרס על כינון דרגת אדמירל צי נקבע כי היא זוטרה לדרגת אדמירל חיל הים.

עד היום ניתנה דרגת אדמירל צי לארבעה קצינים בכירים בלבד מהם שלושה שקיבלו אותה בעת מלחמת העולם השנייה, בהפרש של ימים זה מזה, בהתאם לוותק השירות הצבאי, כדי ליצור היררכיה כלשהי לאותה דרגה. ויליאם ליהי ב-15 בדצמבר 1944, ארנסט קינג ב-17 בדצמבר 1944 וצ'סטר נימיץ ב-20 בדצמבר 1944. ויליאם הלסי קיבל את הדרגה ב-21 בדצמבר 1945, מיד עם תום המלחמה.

בשתיים מן הזרועות האחרות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית, הצבא האמריקני וחיל האוויר האמריקני, קיימות דרגות מקבילות, גנרל הצבא וגנרל חיל האוויר. לעומת זאת, לחיל הנחתים אין דרגה מקבילה.

T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1660 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png