אגודת הרבנים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה מאת עורכי האתר התבצעו בעבר באתרים שונים. סקירת השינויים. הסר

אגודת הרבנים או בשמה המלא אגודת הרבנים דארצות הברית וקנדהאנגלית: Union of Orthodox Rabbis; בראשי תיבות: UOR) הוא ארגון אורתודוקסי-חרדי שפעל בצפון אמריקה. מטרת הארגון הייתה לאחד את פעולות הדת ולייצג את היהדות האורתודוקסית. הארגון מזוהה עם אגודת ישראל.

הארגון הוקם בשנת 1902 (תרס"ב), על ידי "איגוד הקהילות היהודית האורתודוקסיות של אמריקה" (OU) עקב האנדרלמוסיה ששררה בענייני דת בארצות הברית. בשנת 1887 (תרמ"ז) הביאו רבני איגוד הקהילות את הרב יעקב יוסף (חריף) לכהן כרב "בית המדרש הגדול" (הקהילה האורתודוקסית הגדולה בניו יורק) וכ"רב הכולל" של הקהילות האורתודוקסיות, אך הוא לא הצליח בתפקידו ורבנים רבים לא קיבלו את מרותו. האספה הראשונה של הרבנים נקבעה ליום כ"ו בתמוז תרס"ב, אך נדחתה עקב פטירתו של הרב הכולל. לאחר מכן הקימו שבעים רבנים את "אגודת הרבנים" שנועדה לאחד את הרבנים האורתודוקסים ולהתמודד מול הרפורמים. לאגודה נבחר ועד ובו הרבנים יפה, רבינר, ואברומוביץ מניו יורק, הרב מרגליות מבוסטון, הרב סילבר, הרב לווינטל מפילדלפיה, הרב זיוויץ מפיטסבורג, הרב לסר מסינסינטי והרב זרחי.

עם השנים, כש-OU התקרב לזרם מודרן אורתודוקס (הסתדרות הרבנים דאמריקה) חל נתק בין הארגונים.

בעשור השני של המאה ה-20, החליטו רבני אגודת הרבנים להקים מרכזי אגודת ישראל בצפון אמריקה[1].

האגודה פעלה נגד היהדות הקונסרבטיבית והרפורמית. מפעולותיה המפורסמות הייתה ההתארגנות וארגון חוות דעת מרבני אירופה וארץ ישראל נגד רעיון תנאי בנישואין שהועלה על ידי שלמה זלמן שכטר.

בנוסף פעלה האגודה לסיוע ליהודי אירופה וארץ ישראל, והקימה את ארגון עזרת תורה לסיוע כלכלי, ובימי השואה את ארגון ועד ההצלה שפעל להציל את יהודי אירופה מהשואה.

לאחר בואו של רבי יואל טייטלבוים לארצות הברית, הקים האחרון ארגון מתחרה בשם התאחדות הרבנים, שאיגד את הרבנים מתנגדי אגודת ישראל בצפון אמריקה, בעיקר מחוגי רבני ואדמו"רי הונגריה וגליציה.

עם התבססות הציבור החרדי בארצות הברית פחת הצורך בארגון והוא מפעיל כיום בית-דין בלבד.

מרבני ונשיאי הארגון[edit | edit source]

רבני בית הדין של הארגון הם הרב אריה רלב"ג, הרב חיים קראוס, הרב אלימלך זלמן ליבוביץ', הרב גבריאל שטרן, הרב מנחם צבי רלב"ג, הרב שלום בער שוחט.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ ספר היובל של אגודת הרבנים, עמודים נ'-נ"ג.
  2. ^ הרב ר׳ זלמן רייכמאן חזר מביקורו בא״י, מתוך: הפרדס, שנה ל"א, חוברת א', באתר היברובוקס.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +408 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png