אברהם יצחק פורטיס-חזק

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

אברהם יצחק פורטיס-חזק (במקורת ארכאיים: פורטיז; מכונה:פורטיז דוקטור) (נפטר בטווח השנים ה'תצ"א-ה'תצ"ב), רופא ועסקן יהודי-פולני, ממנהיגי ועד ארבע ארצות.

ביוגרפיה

נולד לשמואל זיינוויל. משפחתו הייתה ממוצא איטלקי, ויש הסבורים כי הייתה ממוצא ספרדי. כינויו "פורטיס" (או: "פורטיז") הוא מהמילה האיטלקית Più forte - חזק[א]. כמה מבני משפחה זו הוסיפו לשמם את התוספת אוסטיה או אוסטילה שאף הוא משמעו שער[דרושה הבהרה].

הוסמך לרפואה באוניברסיטת פדובה (היה חתן פרס מטעמה[2]) ובמנטובה. שמו נודע בחוגי האצולה בפולין שהזמינו אותו ללבוב. הוא הורשה להתיישב בירוסלב, ובהשפעתו הושג רישיון לרכישת בית קברות עצמאי לקהילה. בשנת תס"ו עבר לריישא בה קנה ארמון מפואר בו התגורר עד לשנת תפ"ה, על מנת להיות בקרבת מקום לשני הלקוחות הראשיים שלו ששימש כרופאם האישי; האחד מבית משפחת לובומירסקי (אנ') מריישא[ב], והשני ממשפחת פוטוצקי בליז'נסק[ג].

נפטר ונקבר ביברוב בשנת ה'תצ"א או ה'תצ"ב, ויש אומרים ה'תצ"ז.

אישיותו

היה יהודי שומר מצוות אדוק, וקנאי לאמונתו, ואף סירב לרפא חשודים בשבתאות. על אף זאת, מסופר כי הצטיין בידיעותיו בברית החדשה ובכתבי אבות הכנסייה, וכך ידע מה להשיב לכומר שהתאמץ לשכנעו על ערש-דווי להמיר את דתו[3].

גבה מחירים גבוהים במיוחד עבור ביקוריו, בטענה שמעולם לא מת אדם תחת ידו[2].

הדרכות רפואיות ממנו נדפסו בספר "תולדות אדם" שהודפס במהדורות רבות. בדף השער של המהדורה הראשונה (ז'ולקווה ת"פ) נכתב: "והשר הנגיד בישראל מוהר"ר יצחק חזק נר"ו השם יאריך ימיו"[דרושה הבהרה][4].

פעילות ציבורית

בשנים תפ"ד–ת"ץ שימש כפרנס ועד ארבע ארצות של פולין גדול ופולין קטן, ובמסגרת זו כונה בפרק זמן מסוים "אב"ד זלוטשוב". בתפקידו זה היה מראשי החותמים בוועד, ומהמסכימים על ספרים חדשים. העניק לרבי ברכיה בירך הדרשן (בן בתו של רבי ברכיה בירך שפירא) מסמך המעניק לו רשות לדרוש בכל ארצות פולין בלא שיצטרך תחילה ליטול רשות מאת רב העיר, לאחר תקרית שאירעה לו בעיר האלה בה נאסר[דרושה הבהרה][5].

בכינוס של ועד ארבע ארצות שהתקיים בירוסלב בשנת תפ"ד, השתתף רבי יעקב יהושע פלק והציג את עצמו כרבה של לבוב, למרות שהודח מתפקיד זה על ידי הסטרוסטה (אנ') של לבוב. הוא הועמד על כך לדין, אך זוכה הודות להשתדלות ד"ר פורטיס[6].

משפחתו

 • אחיו לוי ליברמן - היה אף הוא רופא בלבוב, בשנת ת"ע הוגשה נגדו על ידי הרופאים הנוצריים תלונה לבית המשפט בלבוב על שלבש גלימת רופא[7].
ילדיו

קישורים חיצוניים

ביאורים והרחבות


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין
 1. ^ לפי השערתו של מאיר בלבן, שובש שם משפחה זה, שנגזר מפורטו (porta) שתרגומו מאיטלקית: שער (דלת), לפורטיס (Fortis), שתרגומו חזק (מלטינית, או מאיטלקית: forti), ומכאן גם התרגום העברי של שם המשפחה שבטעות יסודו[1].
 2. ^ כנראה הכוונה לג'רום אוגוסטין לובומירסקי (אנ'), אך ייתכן גם ליז'י איגנצי לובומירסקי (פול').
 3. ^ כנראה הכוונה ליוזף פוטוצקי (פול'), אך ייתכן גם לסטניסלב פוטוצקי (פול').

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. ^ גוטרמן, עמ' 73.
 2. ^ 2.0 2.1 וונדר, עמ' 481.
 3. ^ גוטרמן, עמ' 74.
 4. ^ תולדות אדם, ‏דף השער, ז'ולקווה ת"ף, באתר אוצר החכמה.
 5. ^ אברהם יערי, מחקרי ספר, ‏"גורלו של מוכיח", ירושלים תשי"ח, עמ' 446, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד, או לעורכים הפעילים באתר).
 6. ^ רבי צבי הירש הורוויץ, "כתבי הגאונים", פיוטרקוב תרפ"ח, עמ' 28.
 7. ^ גוטרמן, עמ' -74-73.

NivdakVeushar.png