רבי אברהם וינברג (השני)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
רבי אברהם וינברג
האדמו"ר מסלונים
בית אברהם.jpg
רבי אברהם וינברג במהלך ביקורו בארץ ישראל
חיבורו העיקרי בית אברהם
תאריך לידה תרמ"ד
מקום לידה סלונים
תאריך פטירה א' באייר תרצ"ג
מקום פטירה ברנוביץ
חסידות סלונים
מקום מגורים סלונים, ביאליסטוק וברנוביץ
מספר בשושלת שלישי
הקודם רבי שמואל וינברג מסלונים
הבא רבי שלמה דוד יהושע וינברג
תחילת כהונה י"ט בשבט תרע"ו
סיום כהונה א' באייר תרצ"ג
רבותיו אביו רבי שמואל וינברג
חיבוריו בית אברהם וקובץ שיחות קודש

רבי אברהם וינברג (השני) (תרמ"ד - א' באייר תרצ"ג (27 באפריל 1933)), היה האדמו"ר מסלונים בברנוביץ', בדור השלישי בשושלת אדמו"רי חסידות סלונים. עמד בראשה משנת תרע"ו ועד לפטירתו בשנת תרצ"ג. מכונה הבית אברהם (על שם ספרו שיצא לאחר פטירתו) או הרבי מברנוביץ.

קורות חייו

נולד בשנת תרמ"ד, מספר חודשים לאחר פטירת אבי סבו רבי אברהם וינברג (הראשון) מייסד חסידות סלונים, ונקרא על שמו. אביו היה רבי שמואל וינברג שכיהן כאדמו"ר השני בחסידות סלונים. נישא בשנת תרס"א לבתו של האדמו"ר רבי צבי הירש מלומאז' ((Łomazy)-קוצק, נכדו של רבי מנחם מנדל מקוצק.

אחר פטירת אביו התמנו שני הבנים כאדמו"רים, אחיו המבוגר רבי ישכר לייב וינברג ניהל את חצרו בעיר סלונים, ואילו מרבית החסידים בחרו בו כאדמו"ר, והוא בחר לנהל את חצרו בביאליסטוק ומשנת תרפ"ט בברנוביץ'. בין האחים שררו יחסים טובים, ופעמים רבות הם נפגשו וניהלו את שולחנם יחד.

בשנת תרע"ח הקים את ישיבת תורת חסד בברנוביץ'.

עם התמנותו לאדמו"ר התמנה כנשיא כולל רייסין ופעל רבות למען היישוב החסידי בארץ ישראל. במסגרת פעילותו למען תושבי הארץ, היה מטלטל בדרכים ושוהה תקופות ארוכות מחוץ לביתו. ביקר פעמיים בארץ, בשנת תרפ"ט ובשנת תרצ"ג, ובכל אחת מן הפעמים שהה בה מספר חודשים. הקשרים התכופים וביקוריו הממושכים בארץ הידקו את הקשר בינו ובין החסידים בארץ, והערצתם אליו לא ידעה גבול. בין חסידיו בארץ נמנו הרב משה קליערס רבה של טבריה, רבי מרדכי חיים סלאנים (לימים - מנהיג חסידי סלונים), הרב אשר זאב ורנר ועוד רבים.

בביקורו הראשון בארץ ייסד מסגרת ליכודית לחסידי סלונים בירושלים (שהתרכזו עד אז בטבריה ובתל אביב), ובביקורו השני הניח אבן פינה לבית מדרשם בשכונת בית ישראל, המשמש כיום כבית מדרש לחסידי סלאנים בירושלים. חוברת המתעדת את מסעותיו בארץ ישראל יצאה לאור בעריכת יאיר וינשטוק.

נפטר בפתאומיות לאחר שובו מביקורו השני בארץ, בא' באייר תרצ"ג, ונקבר בעיר סלונים. על שמו ישיבת בית אברהם של חסידות סלונים.

חיבוריו

משפחתו

כל צאצאיו נספו בשואה.


הקודם:
רבי שמואל וינברג מסלונים
אדמו"רי סלונים הבא:
רבי שלמה דוד יהושע וינברג

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +426 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png