אביתר מתניה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
אביתר מתניה
אין תמונה חופשית
תאריך לידה 11 ביוני 1966 (54)
תאריך לידה עברי כ"ג בסיוון תשכ"ו
מקום לידה ישראלישראל חיפה
תפקידים צבאיים
ראש מטה הסייבר הלאומי

ד"ר אביתר מתניה (נולד ב-11 ביוני 1966) כיהן כראש מערך הסייבר הלאומי מינואר 2012[1] ועד ינואר 2018.[2]

ביוגרפיה

מתניה מתגורר ביישוב שוהם, נישא ב-1992 למאיה ולו חמישה ילדים. מתניה שכל את אחיו, שנהרג במלחמת יום הכיפורים, ואף כתב על כך ספר שמספר על השכול מנקודת מבטו של ילד

השכלה ופעילות אקדמית

מתניה הוא בוגר תוכנית תלפיות, בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב ובעל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בתחום שיפוט וקבלת החלטות.

ד"ר מתניה שימש בעבר כמרצה באוניברסיטה העברית בתחומי אסטרטגיה, פסיכולוגיה, קבלת החלטות וביטחון לאומי. לצד זאת שימש בעבר כעמית מטעם מפא"ת בסדנת תל אביב למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב וכן פרסם מגוון מאמרים בתחומי הביטחון הלאומי, המודיעין והסייבר.

תפקידים מקצועיים ופעילות ציבורית

מתניה הוא בעל היכרות רחבה וקשרים נרחבים עם עולם המו"פ הטכנולוגי הביטחוני והאזרחי עם גופי מודיעין הסייבר, התעשייה הטכנולוגית והפעילות בסייבר. בעת מינויו לראש מטה הסייבר הלאומי נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "לד"ר מתניה ניסיון רב שנים בהקמה ובניהול של גופים ופרויקטים טכנולוגיים, בדגש על מערכת הביטחון. הוא בעל ניסיון בתעשייה עתירת הטכנולוגיה ובקרנות הון הסיכון בישראל כיזם כמלווה חברות וכאנליסט וכן ניסיון בניתוח מערכות ובמחקר מסוגים שונים".

מתניה הינו מיוזמי תוכנית חבצלות של אגף המודיעין ומיוזמי תוכנית נחשון ליצירת פוטנציאל לעתודה מובילה למדינת ישראל.

לפני מינויו לתפקיד ראש מטה הסייבר הלאומי, עמד מתניה כעשור בראש התחום במפא"ת (מנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות) שבמשרד הביטחון. במסגרת זו מנוהלות תוכניות המצוינות הצבאיות-אקדמיות תלפיות ופסגות.

ראש מטה הסייבר הלאומי

בדצמבר 2011 מונה ד"ר מתניה להקים את מטה הסייבר הלאומי ולשמש כראש המטה הראשון, והחל את תפקידו ב-1 בינואר 2012.

במסגרת עיסוקו כראש המטה, מתניה היה ממונה על ייעוץ לממשלה בנושא מדיניות סייבר לאומית וקידום יישומה. בין היתר היה אמון על קידום התשתיות הלאומיות בתחום הסייבר, קידום הגנת הסייבר של מדינת ישראל, עידוד התעשייה, קידום מחקר ופיתוח בתחום הסייבר, גיבוש אסטרטגיה לפיתוח ההון האנושי בסייבר וקידום יישומה ועוד

ראש מערך הסייבר הלאומי

עם קבלת החלטת הממשלה מס' 2444 בפברואר 2015 בדבר "קידום ההיערכות הלאומית להגנת מרחב הסייבר", החל מתניה לשמש אף כראש מערך הסייבר הלאומי, הכולל את הרשות הלאומית להגנת הסייבר ואת מטה הסייבר הלאומי כשתי יחידות סמך עצמאיות למשרד ראש הממשלה. במסגרת כך, היה מופקד כראש המערך על אישור תוכניות העבודה של הרשות.

עם קבלת החלטת הממשלה 3270 בדצמבר 2017 בדבר "איחוד יחידות מערך הסייבר הלאומי" אוחדו מטה הסייבר והרשות הלאומית להגנת הסייבר לכדי יחידת סמך אחת בשם מערך הסייבר הלאומי וחדלו להתקיים כיחידות נפרדות.

מתניה סיים את תפקידו בינואר 2018 והוחלף על ידי יגאל אונא כראש מערך הסייבר הלאומי[3]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +3817 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png